htaccess. چیست : فایل .htaccess یک پرونده پیکربندی است که توسط سرور خوانده می شود. این نرم افزار قادر است بسیاری از تنظیمات پیکربندی سرور را نادیده بگیرد و می تواند برای مجوز ، کنترل حافظه پنهان(کش) ، بهینه سازی وب سایت و بازنویسی URL مورد استفاده قرار گیرد.

این فایل تقریبا همیشه بطور پیشفرض در ریشه(root) دایرکتوری هاست شما یعنی public_html قرار دارد و بصورت مخفی شده هست تا زمانی که شما در FTP و یا در سیستم مدریت هاست خود مثل CPANEL آن را قابل مشاهده کنید.

در وردپرس ، پرونده .htaccess معمولاً برای بازنویسی آدرس های اینترنتی ، بهینه سازی آنها و خواندن بیشتر توسط انسان ها و موتورهای جستجو استفاده می شود.

در بخش تنظیمات>پیوندهای یکتا (Permalinks) در مدیریت وردپرس ، شما می توانید ساختار URL خود را انتخاب کنید. وردپرس به طور خودکار فایل .htaccess شما را بازنویسی می کند تا ساختار URL خود را انتخاب کنید.

htaccess. چیست

اگر WordPress قادر به نوشتن روی پرونده نباشد ، از شما می خواهد این کار را به صورت دستی انجام دهید. ویرایش دستی پرونده .htaccess ریسک پذیر است ، زیرا می تواند خطاهای اصلی سرور را در صورت عدم صحیح پیکربندی ایجاد کند ، بنابراین حتماً فقط محتویاتی را که وردپرس به شما توصیه می کند کپی کنید.

افزونه هایی مانند W3 Total Cache برای پیکربندی ابزارهای ذخیره و بهینه سازی بخشی از افزونه ، پرونده .htaccess شما را تغییر می دهد.

سطح دسترسی (Permission) پیشنهادی به فایل htaccess عدد 0644 هست ، و برای موارد امنیتی میتوانید بر روی 0444 نیز قرار بدید ولی امکان ایجاد تداخل برای افزونه ای که با این فایل کار میکند نیز هست.

پرونده .htaccess معمولاً در فهرست اصلی سایت وردپرس شما قرار می گیرد. مشتری FTP شما ممکن است نتواند آن را نشان دهد ، زیرا به طور پیش فرض همه پرونده ها و نامهای فهرست با شروع نقطع (.)توسط سرور پنهان در نظر گرفته می شوند. برای مشاهده این پرونده های پنهان ، باید گزینه نمایش فایلهای مخفی را در سرویس دهنده FTP  و یا سیستم مدیریت هاست خود فعال کنید.

مخزن وردپرس

وب پاور